Gezi Yazısı

Floransa/Florence/Firenze

Floransa Rönesans’ın doğum yeri olarak biliniyor, fakat gezilecek çok yeri yok, en önemli yapı
Uffizi Galerisi’dir. Bu şehir Rönesans’ın doğum yeri olmasına rağmen turistlerin ana rotasında
bulunmuyor.

Şehir İslami İlimler Öğrencisi Abdulhakim Allahdad aktarıyor.

Bizim gezdiğimiz yerler ise;

A) Duomo Meydanı/ Duomo Square/ Piazza del Duomo: Floransa’nın en büyük ve en ünlü meydanıdır. Bu meydanda Duomo Katedrali, hemen yanında Giotto’nun Çan Kulesi, hemen karşısında ise Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Beyaz olan) bulunuyor.

asd.png

 

B) Ponte Vecchio: Bu Floransa’nın en popüler köprüsüdür. Köprünün çok fazla özelliğiyok ama dış görünüşü diğer köprülere göre çok daha güzeldir, turistler kesinlikle burayauğrarlar.

aaaa.png
C) Santa Croce Bazilikası: Floansa’nın en güzel yapılardan olup, aynı zamanda ünlü kişilerin anıt mezarıdır. Örneğin; Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli.

asdas.png
D) Signoria Meydanı/Signoria Square/ Piazza Della Signoria: Floransa’nın ikincibüyük meydanıdır. Buradaki en önemli yapılar: a) Loggia dei Lanzi: Açık hava heykelmüzesidir. b) Davud heykeli: Michelangelo tarafından yapılmıştır. Yukarıdabahsedilen “Aziz Petrus’un Bazilikası ve Vatican müzesinin içinde yer alan SistinaŞapeli’nin çatısının” tasarımını da Michelangelo yapmıştır. Bu adam (d.1475–ö.1564),ünlü İtalyan Rönesans döneminin; ressam, heykeltıraş, mimar ve şairidir. Tam adı iseMichelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni’dir. Çok açık saçık resimler, tablolar veheykeller yapmıştır.

aa.png

E) Uffizi Galerisi: Floransa’da yer alan dünyaca ünlü bir galeridir, burada dünyanın en nadide sanat eserleri sergilenmektedir. “Venüs’ün Doğuşu, Urbino Venüsü, Kutsal Aile, İki Melek ile Medonna, San Romano Savaşı” bu önemli eserlerden birkaçıdır. Resimde gördüğünüz gibi çatıları bile resimlerle süslemişler. Ama yine de çıplak kadın resimleri çok. Bazı Osmanlı padişahlarının (2.Selim, 3.Murat) ve ünlü kişilerin tabloları da var.

ase.png

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: