İslami İlimler Merkezleri

İSAR – İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı

Lisans düzeyinde İslami ilimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu yazımız İSAR hakkında. Buyrunuz:

Ana binası Üsküdar Bülbülderesi’nde bulunan İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSAR), geçmiş ile günümüzü mezcederek ve bünyesinde bulunan öğrencileri İslami kaynaklar ve sosyal bilimler ile tanıştırarak Müslüman âlim portresi çizmeyi hedefleyen bir kurumdur. Vakıfta Prof. Dr. Raşit KÜÇÜK, Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN, Prof. Dr. Mürteza BEDİR, Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK, Prof. Dr. Erol ÖZVAR ve daha birçok hoca bulunmaktadır.

Ders programı ise ilahiyat okuyan ve okumayan öğrencilere göre değişiklik arz etmekle isar_trberaber genel manada birçok ortak ders içermektedir. Öğrenciler fıkıh, akaid, tefsir, mantık gibi dersleri okurken bir yandan da sosyal bilimlere giriş, modern Türkiye tarihi, iktisat gibi sosyal bilim dersleri de görmektedirler. Ayrıca ilk iki yıl klasik ve modern Arapça dersleri gören öğrenciler bu iki yılın sonunda eğitimlerini Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan bir dil enstitüsünde iki aylık eğitimle sonlandırıyor. Arapça eğitiminin yanında İngilizce, Farsça, Almanca dil eğitimleri de mevcuttur. Sene içerisinde birçok ulusal ve uluslararası çapta seminer, konferans ve çalıştaya ev sahipliği ve öncülük yapmaktadır. Ayrıca programı bitiren öğrenciler İSAR İhtisas Programı ile alanlarına yönelik derin okumalar yapabilmektedir.

Ayrıca İSAR vakıf binasının hemen yanında bulunan yurt ile öğrencilerin nezih ve konforlu bir ortamda kalma imkânı bulunmaktadır. Hem okulda hem de vakıfta başarılı öğrencilere dönem boyunca aylık burs da verilmektedir.

Not: İSAR Vakfı erkek öğrencilere yönelik program yapmaktadır.
Ayrıntılı bilgi için: https://www.isar.org.tr/tr
Telefon: + 90-216-3109920
Adres: Selami Ali Mah. Selanikliler Sok. No: 44/1 Bülbülderesi/ Üsküdar, İstanbul

*Yazı için Muhammed Mustafa Solmaz’a teşekkür ederiz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: