İslami İlimler Merkezleri

LADEP – Lisans Akademik Destek Programı

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimize LADEP ile devam ediyoruz.

LADEP (Lisans Akademik Destek Programı), İSAM (Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi) 2006 yılında beri bilhassa İslami İlimler alanında ilerlemek isteyenlere yol gösterici bir program.

Tabii ki de LADEP’ten önce İSAM’dan bahsetmeden olmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İSAM Logo Mavihizmetlerini desteklemek amacıyla 1975 yılında kurulan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Türkiye içinde ve dışında sürdürdüğü faaliyetler çerçevesinde telif bir İslâm Ansiklopedisi (DİA) hazırlatmayı kararlaştırmış, bu amaçla 1983 yılında İstanbul’da TDV İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Beş yıllık bir hazırlık döneminden sonra Kasım 1988’de ansiklopedinin yayımına başlanmıştır. Ayrıca Vakıf yüksek lisans ve doktora bursu vererek yetişmelerine katkıda bulunduğu araştırmacılardan daha verimli ve sistemli şekilde faydalanmak için bir İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) kurmayı kararlaştırmış ve bu merkez de 1988 yılında İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü binasında faaliyetine başlamıştır. 1993’te bu iki kuruluş Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) adı altında birleştirilerek ansiklopedinin hazırlanması görevi de merkeze verilmiştir. İSAM Kütüphanesi kaynak sayıları olarak Türkiye’deki en büyük kütüphanedir. Kütüphane özellikle İslâmi İlimler ve Sosyal-Beşeri Bilimleri ihtiva etmekte.

İSAM’ın lisans öğrencilerine sunduğu LADEP, birbirinden bağımsız 3 seminer silsilesinden oluşmaktadır. LADEP, genel itibariyle İslâmi İlimlerin literatürü ve sistematiği üzerine yapılan bu seminerlerin ilk aşaması LADEP-1 ve ikincisi ise LADEP-2 öğrencilerin İslami İlimlerdeki müktesebatını genişletebilecekleri, klasik metinleri sadece Arapça asıllarından okumakla yetinmeyip bu metinlerin günümüzde nelere tekabül ettiğini görebilecekleri derinlikli ve yoğun bir program. Program, talebeleri kendi lisans programlarından ve(ya) İstanbul’daki diğer kültürel, ilmî organizasyonlardan mahrum bırakmamak için hafta içi günleri saat 17.30-19.30 arası yapılmakta. Bunlara ilaveten LADEP, öğrencilere normalde lisans öğrencilerinin üye olamadığı İSAM kütüphanesinde program boyu üyelik, kitap bursu, yabancı dil desteği, öğle yemeği gibi çeşitli imkânlar sağlamakta. Lakin LADEP için devam ve dönem ödevlerinin eksiksiz ve zamanında teslimi bir hayli önemli. Başvurmak isteyenler internet sitesinden ilan edilen formu doldurarak ve ardından mülakata katılarak programa dâhil olabilmekte. Velhasıl LADEP; hocaları, sunduğu imkânlar ve müfredatı ile örneğine az rastlanır ilim duraklarından bir tanesi. İstanbul’da şer’i ilim tahsil eden kimseler için vazgeçilmezlerden birisi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

İletişim: ladep@isam.org.tr

Ayrıntılı bilgi için: http://www.isam.org.tr/ladep/

İSAM Adres: Altunizade Mahallesi, İcadiye Bağlarbaşı Cd. No:40, Üsküdar/İstanbul

 

*Yazı için İbrahim Enes Niziplioğlu’na teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: