İslami İlimler Merkezleri

KDO – Klasik Düşünce Okulu

Lisans düzeyinde İslami ilimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu sefer Klasik Düşünce Okulu’nu anlatıyoruz:

Klasik Düşünce Okulu (KDO), İslam düşüncesinin kurucu metinlerinin ele alındığı ve bu metinler bağlamında eserler verilmesinin hedeflendiği bir buluşma noktasıdır. KDO, İslam düşüncesinin temel eserlerinin Türkiye’deki düşünce hayatınının şekillenmesinde yer almasını ve bu sayede bir düşünce sistemini kuran bu kütüphanenin yeniden dolaşıma girmesini hedeflemektedir. Böylelikle okuyan ve yazan bir sınıfta okutulmak suretiyle klasikleşecek eserlerimiz gerçekten bir düşünce okulu meydana getirecektir. Bu bağlamda okutulan eserler Türkçe okutulmaktadır. Böylelikle klasik eserlerle muhatap arasındaki dil engeli kısmen de olsa kaldırılmakla kalınmayıp düşünce talebesinin klasik düşünceyle irtibat kurabildiği bir dilin de oluşturulması hedeflenmektedir.

logoKDO, düşünce geleneğimizin klasik eserlerini sadece kendi dönemlerinde muhatap bulan risaleler, kitaplar olarak değerlendirmez, bunları fikriyatımıza kaynaklık edecek eserler olarak görür. Bu sebeple kurumun odak noktası İslam nazari düşüncesinin klasik metinleridir. KDO, klasik düşüncenin talebesi olma iddiasındadır.

KDO müfredatında kitaplar münhasır bir ilmin altına dahil edilerek okutulmamaktadır. Burada hedeflenen gaye klasik kitapları daha geniş bir perspektifle ele almaktır. Buna rağmen ele alınan eserlerin baskın karakterleri çerçevesinde belirtilecek olursa burada Kelâm, Fıkıh Usûlü, Tasavvuf, İslâm Felsefesi, Mantık ve Felsefe metinleri okunmaktadır. Belirli bir müfredat etrafında işlenen bu eserler, okur-yazar olma iddiasındaki talebelere eserlere yönelik soru sorma ve malzeme sağlama yönünden yol gösterici olması için akademi dünyasının aşina olduğu kıymetli bilim adamları tarafından okutulmaktadır. KDO’da müfredat dahilinde gündeme getirilen eserler haricinde genele açık dersler de yapılmaktadır. Bu bağlamda “Fütûhat-ı Mekkiyye”, “Metafizik” ve “Platon Okumaları” dersleri yapılmaktadır. Önümüzdeki döneme ilişkin genel derslere bir Fıkıh Usulü ve Kelâm dersi de eklenmesi planlanmaktadır.

Şu ana kadar müfredat dâhilinde okunan eserler dikkate değer bir yekûn tutmaktadır. Bunun üzerine, işlenen bütün derslerin video kayıtlarının alınmış olması ve bunların okulun internet sitesinde yer alıyor oluşu da düşünce alanına yapılmış önemli bir hizmet mesabesindedir. KDO resmi internet sitesine üye olunarak bu video arşivine ulaşılabilir.

KDO bünyesine dahil olmak isteyen talebelerden beklenen en önemli husus iyi bir okur olmanın yanında tâliplerin esasında iyi bir yazar olma hedefini taşımasıdır. Binaenaleyh, yazı yazmanın merkeze alındığı bu okulda, okutulan dersler bağlamında verilen ödevler bilhassa önem taşımaktadır. KDO’da okuyan-yazan bütün arkadaşlarımıza onların düşünce alanında attıkları adımlarda yol göstermesi maksadıyla bir danışman atanmaktadır. Danışmanlarla birlikte belirli periyotlarda toplantılar yapılmakta ve yazılan yazılar değerlendirilmektedir. Bu yazılardan bir kısmı KDO Blog’dan takip edilebilir.

KDO belirli aralıklarla talebe almaya devam etmektedir. Mülakat usulüyle yapılan seçmeler sonucunda derslere başlayan arkadaşlardan beklenen, derslere devam ve verilen yazı ödevlerinin yapılmasıdır.

KDO’nun temelleri, bir grup akademisyen tarafından atılmış olup Bahar 2016’da bilim dünyamıza dahil olmuştur. Hâlen Üsküdar İskender Baba Tekkesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca KDO derslerinin kayıtlarına artık ücretsiz kayıtla ulaşılabilmektedir. Ücretsiz kayıt için: http://www.klasikdusunceokulu.org/kayit

 

Resmi internet adresi: http://www.klasikdusunceokulu.org/

Ayrıntılı bilgi için: info@klasikdusunceokulu.org

Adres: Ahmediye Mah. Gündoğumu Cad. İskender Baba Tekkesi. No:36 Üsküdar/İstanbul

 

*Yazı için Bilal Özçelik‘e teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: