İslami İlimler Merkezleri

KDO – Klasik Düşünce Okulu

Lisans düzeyinde İslami ilimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu sefer Klasik Düşünce Okulu’nu anlatıyoruz:

Klasik Düşünce Okulu (KDO), İslam düşüncesinin kurucu metinlerinin ele alındığı ve bu metinler bağlamında eserler verilmesinin hedeflendiği bir buluşma noktasıdır. KDO, İslam düşüncesinin temel eserlerinin Türkiye’deki düşünce hayatınının şekillenmesinde yer almasını ve bu sayede bir düşünce sistemini kuran bu kütüphanenin yeniden dolaşıma girmesini hedeflemektedir. Böylelikle okuyan ve yazan bir sınıfta okutulmak suretiyle klasikleşecek eserlerimiz gerçekten bir düşünce okulu meydana getirecektir. Bu bağlamda okutulan eserler Türkçe okutulmaktadır. Böylelikle klasik eserlerle muhatap arasındaki dil engeli kısmen de olsa kaldırılmakla kalınmayıp düşünce talebesinin klasik düşünceyle irtibat kurabildiği bir dilin de oluşturulması hedeflenmektedir.

logo

KDO, düşünce geleneğimizin klasik eserlerini sadece kendi dönemlerinde muhatap bulan çalışmalar olarak değil, aksine fikriyatımıza kaynaklık edecek eserler olarak görür. KDO’da başta felsefe, kelam, tasavvuf, dil ve fıkıh usulü olmak üzere çeşitli alan ve konulara dair dersler yapılmaktadır. Dersler Youtube üzerinden canlı yayın ile yapılmaktadır. Bu sebeple, katılımcılar dersleri canlı olarak takip edebilir veya daha sonrasında derslerin video kayıtlarını Youtube sayfasından seyredebilirler.

Devam etmekte ve tamamlanmış derslerin video kayıtlarını içeren KDO’nun Youtube sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/KlasikD%C3%BC%C5%9F%C3%BCnceOkulu/playlists

Ayrıntılı bilgi için: info@klasikdusunceokulu.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: