İslami İlimler Merkezleri

Sahn-ı Semân – Kevseriyye Üniversite Programı

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu hafta Sahn-ı Semân var. Buyrunuz:

Geleceğin dünyasının kurulmasında ülkemizin ve insanımızın omuzlarındaki küresel sorumluluk, İslam’ın yüz akı bir medeniyetin ruhu olarak gelecek kuşaklara aktarılmasında yeni Molla Hüsrevlerin, Molla Gürânîlerin, Ali Kuşçuların, Taşköprîzâdelerin… yetiştirilmesinin ne derece vazgeçilmez olduğunu derinden hissettirmektedir. Sahn-ı Semân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, bu küresel misyonun bihakkın ifasına katkı vermek üzere Ebubekir Sifil hocanın öncülüğünde kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’da inşâ edilen medreselerden esinlenilerek isimlendirilmiş olan bu kurum, dönem içinde farklı yaş gruplarına hitap eden eğitim programlarına sahiptir. Yaz mevsiminde de İslami ilimlerle ilgilenen öğrenciler için fıkıh, akaid, tefsir ve hadis alanlarında dersler düzenlemekte olan Sahn-ı Semân medresesinin üniversite öğrencilerine yönelik İslami ilimler eğitimi veren programı ise “Kevseriyye Medresesi Üniversite Eğitim Programı”dır. 16998146_1366880383372880_1747297910713210580_n

Mottosu “Hem Üniversite Hem Medrese” olan eğitim programı sekiz dönemden oluşmak üzere modern üniversite sistemi süreci gibi tam olarak dört seneden oluşmaktadır. Öğrenciler ilk senelerinde sarf, nahiv, İslami ilimlere giriş derslerini almakta ve Arapça metin okumaları yapmaktadırlar. Öğrencilerin ikinci senelerinde de nahiv dersleri devam etmekte olup bunun yanında fıkıh, mantık, usul-i hadis, belâğat, kelam derslerini de görmektedirler. Üçüncü sene bu dersler, daha üst düzey şerhlerden okunarak devam edilecek şekilde verilmektedir. Bu derslerin yanında usul-i fıkıh, ulum’ul-Kur’an ve münazara dersleri de üçüncü sene öğrencilerin programlarına eklenir. Son sene daha yoğun bir program baz alınarak ders verilen medrese, öğrencilerin dördüncü senesinde makûlât, tahric ve usul-i fıkıh-tatbik derslerini ekler. Dersler hafta içi akşam ve cumartesi günleri icra edilmektedir.

LYS puan türünde 100.000’lik dilime giren, İstanbul’da üniversite okuyup İslami ilimleri asli kaynaklarından öğrenmek isteyen erkek öğrenciler Kevseriyye İİEP Uni’ye başvurabilir. Ders programını PDF biçiminde indirmek isteyenler şuradan indirebilir.

Bunun dışında Kevseriyye’nin kız ve erkek öğrencilere yönelik 8 yıllık tam zamanlı bir programı da mevcuttur. Bunun hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler siteden edinebilirler.

Program 2019 yılında öğrenci alımını durdurmuştur.

*Yazı için Gülizar Yıldırım’a ve Zehra Peker‘e teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: