İslami İlimler Merkezleri

Siyer Vakfı – Siyer Araştırmaları Merkezi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumları tanıttığımız serimizde sırada Siyer Vakfı var.

Hz. Peygamber’in aleme bıraktığı bereketli mirastan daha fazla istifade etmek maksadı ile İstanbul’un Eyüp ilçesinde, 3 Ekim 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan Siyer Araştırmaları Merkezi, kısa bir zaman dilimi içerisinde çalışmalarını yaygınlaştırmış, üst yapı niteliğinde Siyer Vakfı’nı kurmuş ve nice projelere imza atmıştır. Hizmetini bir basamak daha yukarıya taşımak ve meseleye uluslararası bir perspektif kazandırmak adına vakıf, Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsü‘nü kurmuştur. Enstitü bu maksatla 10 farklı kategoride çalışma grupları oluşturmuştur: Uluslararası İlişkiler Grubu, Akademik Araştırmalar Grubu, Halka Yönelik Çalışmalar Grubu, Tahkik Grubu, Çeviri Grubu, Tanıtım ve Tasarım Grubu, Yayın Grubu, Süreli Yayın Grubu, Danışmanlık ve Destek Grubu, Ders Materyalleri Hazırlama Grubu, İlahiyat Programları, Siyer Kütüphanesi şeklinde oluşturulan iş bölümüyle Uluslararası Siyer Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, faaliyetlerine başlamıştır.

Siyer Vakfı’nın kurulduğu günden beri aralıksız devam ettirdiği çalışmalardan biri, Muhammed Emin Yıldırım’ın cumartesi dersleridir. Her cumartesi hayatın her alanında en doğru ve en kâmil tavrı öğrenmek isteyenlere Asr-ı Saadet iklimini taşıyan bu Muhteşem Ahlak dersleri, Siyer Araştırmaları Merkezi’nin en önemli faaliyetlerinin başında gelmektedir. Her yıl 23 dersle devam eden Siyer Mektebi programı ise, sahasında uzman hocaların rehberliğinde siyerin çeşitli konularını ele almaktadır. “Hz. Peygamber Dönemi Siyer Coğrafyası Müfredatı” başlığı altında, Hz. Peygamber’in hayatından daha fazla istifade etme yollarının arandığı bu dersler, başta ilahiyat fakülteleri öğrencileri olmak üzere, siyer ilmine merak duyan herkesin istifade edebilmesine yönelik oluşturulmuştur. Dönem sonunda yapılan imtihanda dereceye girenlere umre, Kudüs seyahati, bilgisayar ve kitap seti hediyeleri takdim edilmektedir.

“82 İl 82 Sahâbî” projesi kapsamında, üç yıllık bir zaman diliminde, tüm illerde ve Kıbrıs Lefkoşa’da; 82 ilde, 82 Sahabî’nin anlatılması, yapılacak sergilerle gündeme taşınması planlanmış, ideal kulluğun öğrenilmesine katkı sağlanmak maksadıyla çalışmalar yürütülmüştür.

İslamî ilimlerin birçok alanında talebelere hizmet vermekte olan Samed Medresesi adı altında başlatılan eğitim programında ise, sahasında uzman hocaların gözetiminde medrese geleneğinin yeniden diriltilmesi maksadıyla, Hadis Okumaları (Peygamberimizin (s.a.s.) Dilinden Cennet Müjdesi Alan Sahabilerin Rivayetleri) ve Fıkıh Okumaları (İslâm Hukuk Tarihi) yapılmış; Siyer, Sünnet Bilinci, Temel Kaynağımız Kur’an, Namaz Sûrelerinin Tefsiri, Bilinç Dersleri ve Sünnet Bilinci dersleri verilmiştir. Samed Medresesi programı dahilinde yapılmış olan derslere şuradan ulaşabilirsiniz.

Siyer Vakfı’nın başlattığı bir diğer çalışma da, her yıl farklı bir müfredatla, hadis, siyer, ilmihal, Kur’an, akaid başlıkları altında hazırlanan derslerle toplam beş yıl sürmesi planlanan Suffa Meclisleri’dir.

Bunlara ilaveten “Çağın Esmaları İlahiyat Programı” ve “Çağın Musabları İlahiyat Programı” çerçevesinde de İstanbul’da bulunan çeşitli üniversitelerin ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleri ve açık öğretim fakültesi ilahiyat bölümünde okuyan hanım ve erkek öğrencilere ayrı ayrı, ilmi eğitimlerine yönelik destekleyici eğitimler verilmesi ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. 5 yıl süren bu programda öğrencilere ilahiyat eğitimlerinin yanında Arapça (sarf, nahiv, belagat, muhadese, kitabet) ve İslami ilimler (tefsir, hadis, siyer, fıkıh, kelam, tarih) alanlarında eğitimler verilir. Siyer alanında ihtisas yapmak isteyen öğrencilere ise özel rehberlik imkanı sunulmaktadır.

Siyer Vakfı’nın herkese açık bir okul olma hedefine binaen kurulan Siyer TV de, hem canlı yayınlarıyla hem de gerçekleştirilen derslerin ve toplantıların kayıtlarından oluşan video arşiviyle yapılan çalışmalara önemli bir katkı sağlamaktadır. Bununla beraber pek çok önemli eseri ilim dünyasına kazandırmak amacıyla kurulan Siyer Yayınları da alanında mühim bir eksiği doldurmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Nişanca Mah. Zekai Dede Sok. No: 22 Eyüp | İstanbul

Tel: +90 212 567 90 41

E-mail: bilgi@siyervakfi.org

Web: www.siyervakfi.org

Web: www.siyertv.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: