İslami İlimler Merkezleri

İHAM Akademi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumları tanıttığımız serimizde sırada İHAM Akademi var.

Amacını ve misyonunu İslâm’a ve insanlığın sorunlarına vakıf, bu alanda hizmet etmenin bilincinde, geçmişine bağlı, günü iyi tahlil etmiş ve geleceğe hazır öğrenci ve araştırmacılar yetiştirmek şeklinde belirleyen İHAM, özel olarak İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik programlar düzenlemektedir.

1993 yılında Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın önderliğinde başlatılıp sadece erkek öğrencilere yönelik olan, 2005 yılından itibaren kız öğrencileri de içine alan İlahiyat Fakültesi öğrencilerini klasik eğitim programlarıyla takviye etme geleneği, 25 yıldan beri aksamadan sürdürülmektedir.

Beş yıllık eğitim programına başvuranlar arasında mülakatla başarıya göre seçilen öğrenciler, Eğitim Komisyonu tarafından her dönem sonunda Fakülte ve İHAM AKADEMİ programındaki başarı çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Beş yıllık olarak planlanan program, yaz ve ara tatillerde yoğunlaştırılmış olarak sürdürülmektedir. Söz konusu program kapsamında Arapça Dilbilgisi, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam/Akaid, Hitabet, Modern Arapça, İngilizce ve Güzel Sanatlar gibi lisans ve lisansüstü seviyede dersler uzman hocalar tarafından okutulmaktadır.

İHAM Akademi’nin temel amaçları arasında yer alan Takviye Eğitim Programı’na devam eden öğrencilerin iaşe ve ibate ihtiyaçları karşılanmakta yıl boyunca aylık burs verilmektedir.

Aylık ve haftalık seminer ve konferanslar gibi etkinlikler çerçevesinde birçok alandan değerli isimlerle buluşturulmaktadır.

Beş yıllık programın ilk iki yılını başarıyla tamamlayan öğrenciler, İHAM Akademi’de aldığı Klasik Arapça bilgilerini pratikte kullanması, geliştirmesi ve tecrübe kazanması amacıyla yurt dışı dil bursu ile desteklenmektedir.

İHAM Akademi merkez binası ve diğer iki hizmet binaları, fakülteye 500 metre mesafede bulunmaktadır.

İletişim Bilgileri:

Adres: İskenderpaşa Mah. Ahmediye Cad. No: 30 Fatih/İSTANBUL
Tel: 0212 529 83 46
E-mail: bilgi@iham.org.tr
Site:  www.iham.org.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: