İslami İlimler Merkezleri

Suffe İslami İlimler Programı

Lisans düzeyi İslami ilimler eğitimi veren kurumlar serimizde bu sefer Ankara’dan bir kurumla devam ediyoruz:

2016 yılında Ankara’da Mahmudiye Vakfı tarafından hizmete açılan Suffe İslami İlimler Programı ile dini ilimlerde yetişmiş, kendi alanında yeterliliğe sahip olan, İslam’ın bakış 14484825_205650466519763_7328533298158264325_naçısıyla ülkesine ve dünyaya yön verebilecek donanıma sahip, geçmiş ulemanın izinde, ilmiyle âmil, ilmini üretime çevirebilen âlime hanımlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

4 yıllık olan Suffe İslami İlimler Programı’na 2.60 üzeri ortalamaya sahip olan lisans ve yüksek lisans öğrencileri kabul edilmekte, belirli bir fakültede okuma şartı aranmamaktadır.

Suffe’de bir sınıf en fazla 8 öğrenciden oluşmakta ve kaliteli bir eğitim için bu kişi sayısı sınırlı tutulmaktadır.

Ders saatleri güz ve bahar döneminde öğrencinin okul programına uygun şekilde, yaz dönemi ise tam gün olarak düzenlenmektedir.

İlk yıl medrese usulüyle klasik Arapça, modern Arapça ve bunların yanı sıra Kur’an-ı Kerim dersleri verilmektedir. İkinci yıldan itibaren usul dersleri, akaid, hadis, tefsir, fıkıh ve İslam hukuku dersleri başlamaktadır.

Programda dünya tarihi, İslam coğrafyası ve tarihi, yaşayan dinler ve mezhepler, din ve toplum, psikoloji, mantık, İslam sanatları ve edebiyatı, tasavvuf dersleri de bulunmaktadır.  Bu şekilde öğrencilere geniş bir ufuk verilmesi hedeflenmektedir.

Bununla birlikte öğrencilerin lisansüstü öğretime hazırlanmalarına yönelik İngilizce dersleri de mevcuttur. İlerleyen süreçte yurt dışında dil eğitiminin de programa dahil edilmesi planlanmaktadır.

Suffe Öğrenci Kulübü, memleketimizdeki misafir öğrencilerle buluşmalar ayarlayıp, güncel veya ilmi konularda konferanslar tertip etmektedir.

Suffe Programı tamamen ücretsiz olmakla birlikte bir yılı başarıyla tamamlayan öğrencilere destek bursu verilmektedir.

İletişim:
Adres: GMK Bulvarı Akyol İşhanı No:83/7 Maltepe/ANKARA
Tel: 0553 503 78 12
Mail: egitimsuffe@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/egitimsuffe/
Twitter: https://twitter.com/SuffePrg

*Yazı için Kübra Karakaya’ya teşekkür ederiz.

1 yorum

  1. Yazı için teşekkür ederiz bu çalışma Ankara’da bayanlar için iln kapsamlı çalışmadır İlahiyat öğrencileri için akademisyen yetiştirmeye destek olduğu gibi diğer branşlar için toplum önderleri yetiştirme misyonu taşımaktadır
    Özel yönü ise öğrencilerin lisans eğitiminin yanısıra bu programa dahil olabilmeleridir

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: