İslami İlimler Merkezleri

ÎKÂN – Aklî İlimler Medresesi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimize ÎKÂN ile devam ediyoruz.

Îkân medresesi, geçmiş alimlerimizin ilim ve düşünce geleneğine dair ortaya koydukları ilmî mirası, doğru bir şekilde günümüze taşıyarak güncel akaidî problemleri Ehli Sünnet itikadı doğrultusunda çözüme kavuşturmayı hedefleyen ilmî bir müessesedir. Hiç şüphesiz, Ehli Sünnet hassasiyetinin gitgide azaldığı ve farklı felsefi akımların İslam’ı açık bir şekilde hedef aldığı böyle bir zaman ve zeminde İslamî aklî ilimler çok daha büyük bir önem ifade etmektedir.  Bu sebeple biz de Îkân Medresesi olarak, kelam, mantık, fıkıh usulü ve güncel itikadî problemleri analitik bir şekilde ele alarak alanında yetkin ve seçkin ilim adamları yetiştirmek istenmektedir. Programda Matûrîdî ve Eş’arî ilim geleneğinin en önemli eserlerini sistematik bir şekilde ele alarak seviyeler halinde okutulmaktadır. Neticesinde talebelere, İslamî aklî ilimlere dair bir meleke kazandırmak ve günümüzde baş gösteren güncel problemleri kazandıkları meleke ile tahlil edecekleri bir altyapı verilmesi hedeflenmektedir.

Doç. Dr. Ali el-Omarî, Doç. Dr. Hamza el-Bekrî ve Doç. Dr. Eymen Cemmal gibi alanlarında kıymetli akademisyen hocaların ders verdiği bu program, üç yıl sürmekte ve neticesinde sertifika verilmektedir. Bu üç senelik süre zarfında mantık, kelam ve fıkıh usulü ilimlerinden yaklaşık 10 kitap okutulmaktadır. Dersler hafta sonu yapılmaktadır. Medresede programın esasını oluşturan bu derslerin yanında modern toplumu ve felsefeyi anlamaya ve gelenekle modern arasındaki bağı kurmaya yönelik “geleneksel meseleler” ve “modernizmin felsefesi” gibi dersler de gerekli görüldüğünde verilebilmektedir.

İSVA logoİkan Akli İlimler Medresesi’nin programı İstanbul Sultanahmet Vakfı’nın bünyesinde hizmet veren Sultanahmet Medresesi’nde gerçekleşmektedir. Medrese, Sultanahmet Camii’nin hemen yanı başındadır ve Sultan I. Ahmet’in türbesine bitişiktir.

Programa erkek olmak kaydıyla İslami İlimler alanında çalışma yapan herkes ücretsiz bir şekilde katılabilmektedir. Öğrenciler mülakat sonrası kabul edilmektedir. Mülakat için kayıtlar eğitim yılı başında alınmaktadır.

İrtibat: Furkan Demir

demirr.furkann@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: