İslami İlimler Merkezleri

Suffe Meclisi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar serimizde bu hafta Suffe Meclisi İslami İlimler Merkezi var.

İstanbul’da yoğunlaştırılmış klasik medrese tahsili talep eden öğrenciler için Suffe Meclisi İslâmî İlimler Merkezi, çeşitli imkânlar sunmaktadır. Kuruluşundan bu yana tertip ettiği programlarla ilahiyat fakültesinde örgün okuyan erkek öğrenciler için çeşitli olanaklar temin eden Suffe Meclisi, nitelikli hocaları ve alanında uzman kadrosu ile ilahiyat eğitimi alan her bir talebenin tahsil etmesi gereken dersleri icra etmektedir. Sarf ve Nahiv gibi alet ilimlerinin yanı sıra fıkıh, tefsir, hadis gibi ilimlerle talebenin İslâmî ilimlerde meleke kazanabilmesi, literatürü yakından tanıyabilmesi, kadim ulemanın çizgisinde ehl-i sünneti anlayabilmesi ve karşılaştığı meselelere edindiği müktesebat ile yaklaşabilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Süleymaniye, Selimiye ve Fâtih gibi medeniyetimizin temel yapı taşları olan kütüphanelerimizle aramıza konulan aşılmaz duvarların yeniden medrese tahsili ile aşılabileceğine inanarak tesis edilen kurum, kendi kadim medeniyetinin farkında olan ve kendinden sonrakilere köprü vazifesi icra edeceğine inanan talebe yetiştirmeyi vazife telakki . Bu sebeple Suffe Meclisi, yalnızca bir ilahiyat fakültesi destek ve takviye programı olmayıp kendine mahsus müfredatıyla müstakil bir fakültedir.

Suffe Meclisi faaliyetlerine dört senedir devam etmekle birlikte derslerinde Arapça klasik eserler okutulmaktadır. Ders saatleri öğrencilere göre belirlenmekte ve çoğunlukla 16.00’da başlamaktadır.

Her sene yeni talebe alan Suffe Meclisi’nde dersler, okulların açılmasıyla birlikte başlar. Öğrenciler bayram tatilleri hariç kış tatilinde 1 hafta, yaz tatilinde 3 hafta olacak şekilde tatil yaparlar. Bu şekilde tüm sene boyunca derslere fazla verilmeden 5 senelik program ve müfredata riayet edilmektedir. Dersler haftanın 6 günü devam etmekte ve sadece pazar günleri ders yapılmamaktadır. Böylece yoğun müfredat tamamlanabilmektedir

Kurum, kayıt olmaya hak kazanan öğrencilere burs ve barınma imkânı da sağlamaktadır.hudayi_vakfi_logo

Hem Avrupa yakası hem de Anadolu yakasında okuyan talebeler için ulaşımı kolay olan Suffe Meclisi İslâmî İlimler Merkezi binası, Üsküdar’da Aziz Mahmut Hüdâyî Vakfı külliyesi içerisinde yer almaktadır.

 

Adres: Aziz Mahmud Hudayi Mahallesi, Aziz Efendi Sokak, No:4
Tel: 0216 201 28 38 – 0538 524 46 10
Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://suffemeclisi.org

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: