İslami İlimler Merkezleri

Gaye Vakfı

Lisans düzeyi İslami İlimler eğitimi veren kurumlar serimizde sırada Gaye Vakfı var.

Gümüşhaneli Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı, adını kıymetli Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî Hazretlerinden almıştır. 1994 yılında Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit önderliğinde kurulan Gaye Vakfı ile bu büyük zatın isim ve misyonu günümüzde yaşatılmaya devam etmektedir. Gaye Vakfı, Gümüşhanevî Hazretlerinin ilme ve edebe önem veren misyonunu vakıf gayesi olarak benimsemiştir. Çünkü toplumsal rahatsızlıkların tedavisi bu temel ilkelerledir.

Gaye Vakfı, “Allah bir toplumun iyiliğini isterse ondaki ilim adamı sayısını artırır.” hadisinden yola çıkarak; iyi bilen, bildiğini yaşayan, kişilikli ve herhangi bir taassubiyet gütmeden tüm insanlığa hizmet edecek Ehl-i Sünnet âlimi yetiştirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu amaçla, itina ile seçtiği öğrencilerine öğrenim hayatları boyunca hem maddi yardım hem de çeşitli ders imkânları sunmaktadır.

Gaye Vakfı, bünyesinde kurmuş olduğu seminer gruplarıyla üniversite eğitimini başarıyla sürdüren kız ve erkek öğrencileri 5 senelik bir program dahilinde ek derslerle desteklemekte, konusunda uzman, akademisyen hocalar tarafından verilen Akâid, Arapça, Tefsir, Fıkıh, Hadis, Usulu Hadis, Usulu Fıkıh ve Tefsir gibi derslerle onları geleceğe hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra, öğrencilerden ihtiyaç duyanlar İngilizce kurslarına gönderilerek yabancı dil eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca, vakfın kurucusu, Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit Hoca efendinin her hafta salı günü fıkıh ve cuma günleri hadis seminerleriyle öğrencilerimizin hem ilimde hem de ahlakta derinleşen, gerçek ilim adamları olarak yetişmesi hedeflenmektedir.

Gaye Vakfı, kız erkek her ilim talebesine, kabul edildikleri takdirde barınma ve yemek imkânı sağlamaktadır. Marmara İlahiyat fakültesinde okuyan öğrenciler için ulaşım hizmeti de verilmektedir.

Adres:
Merdivenköy Mah. İmam Ramiz Sok. No:39/A
Kadıköy/İSTANBUL
Tel: 0216 350 52 59 – 0533 664 92 00
http://www.gayevakfi.org/

*Yazı için Ömer Faruk Beşer’e teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: