İslami İlimler Merkezleri

İLADER – İlahiyat Araştırmaları Derneği

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimize İLADER ile devam ediyoruz.

Toplumun sosyal, kültürel ve bilimsel yönlerden gelişmesine yardımcı olmak, sosyal bilimler ve ilahiyat bilimleri alanında bilimsel araştırmaları temin ve teşvik ile uzman kişilerin yetiştirilmesine, böylece ülkemizde sosyal gelişme ve dengenin tesisine katkıda bulunmak amacıyla, 1993 yılında kurulan İlim ve İrşad Vakfı’na dayanan İLADER (İlahiyat Araştırmaları Derneği), 2006 yılında eğitim ve hizmetlerine başlamıştır.

İLADER faaliyetlerinin esasını 4 yıl süren seminerler oluşturmaktadır. Seminer konuları İlahiyat Fakültelerindeki Temel İslam Bilimleri bölümünde okutulan dersleri kapsar. Bunlar Kur’an (Kur’an’a Giriş, Kur’an’ın Ana Konuları, Kur’an Kavramları), Arapça (Sarf, Nahiv, Metin, Pratik), Tefsir (Usül, Metin), Hadis (Usül, Metin), Fıkıh (Usul, Füru’, İlmihal) ve İngilizce’den oluşmaktadır. Seminerlerin her biri alanında uzman akademisyenler tarafından yürütülmektedir. İLADER’in seminerlerinde klasik ve modern metotlar paralel olarak takip edilir. Buradaki hedef, katılımcıların klasik ve modern metinlere aynı seviyede vukufiyet kazanmalarıdır. Bunu gerçekleştirmek için modern metinlere ek olarak klasiklerden her bilim dalına ait kitaplar basitten ağıra doğru belli bir program çerçevesinde okutulmaktadır.

Seminerler ücretsiz olmakla beraber seminerlere sadece İlahiyat Fakülteleri öğrencileri kabul edilmektedir. Öğrenciler başvuru önceliği, puan durumu, ilgili bilim dallarındaki birikimi, fakültedeki sınıfı, devam arzu ve iradesi vb. ölçütlere göre kabul edilmekte ve seviyelerine göre yerleştirilmektedir. Seminerlere devam zorunlu olduğundan sıkı takip söz konusudur. Mazeretsiz olarak %10’dan fazla devamsızlık yapan katılımcının kaydı silinir. Sınıf içi çalışmalara iştirak, ödevleri yapmak ve belli aralıklarla yapılan sınavlardan başarılı olmak esastır. Seminerlere katılım başvuruları genelde her eğitim öğretim yılı başında olmaktadır. Seminerlerde kur sistemi uygulanmakta, başarılı olamayanlar bir üst kura kabul edilmemektedir.

İLADER kardeş kuruluşu İlim ve İrşad Vakfı ile birlikte Marmara İlahiyat Fakültesi’ne on dakikalık mesafede bulunan Marmara Kız Öğrenci Yurdu ile 40 İlahiyat öğrencisine ücretsiz iâşe ve ibâte imkânı sunmaktadır.

Ayrıca başka kurumlara ait yurtlarla seminerlere katılan öğrencileri barındırmaları noktasında iş birliği yapılmaktadır.

Şimdilik sadece kız öğrencilere eğitim verilmekle beraber, yeterli sayı oluştuğu takdirde erkek öğrencilere de sınıf açılabilecektir.

ilader

Başvuru için: 0534 705 30 38

İLADER ÜSKÜDAR
Adres: Selamiali Mahallesi Gazi Caddesi No: 8 Üsküdar – İstanbul
Tel: 0216 343 50 00

İLADER FATİH
Adres: İskenderpaşa Mahallesi Kıztaşı Caddesi No: 9 Fatih – İstanbul
Tel: 0212 621 22 29
Fax: 0212 621 22 30

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: