İslami İlimler Merkezleri

İftah – İlim ve Kültür Derneği

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar serimizde sırada İftah – İlim ve Kültür Derneği var:

Büşra Taşcıoğulları’nın önderliğinde 2011 yılında kurulan İftah İlim ve Kültür Derneği, Allah Teâlâ’nın nasibi doğrultusunda ümmetin kardeşlik bilinci ile bu yolda nefsini ve tercihini bilmesine, Peygamber Efendimize ümmet olmanın verdiği sorumluluk altında hizmet düsturları doğrultusunda ilme talip birer talebe olarak yol almasına ve yol aldıkça bu uğurda hizmet edecek nesiller yetiştirmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Ana merkezi Maltepe’de olan ve Üsküdar’da da temsilciliği bulunan İftah, gerek İslami ilimler alanında eğitim faaliyetleri, gerekse sosyal ve kültürel faaliyetleri ile hizmet vermektedir. Başlıca faaliyet alanları akademi eğitim programı, anne – çocuk eğitimleri, çocuklara, gençlere, hanımlara yönelik eğitimler, eğitimci yetiştirme programları, hafızlık eğitimi, ilim ve bilim programları, Kur’an öğrenme programları, seminerler, söyleşiler ve yaz kamplarıdır.

Akademi ve hafızlık eğitimi ile, katılımcıların belli bir müfredat içerisinde programlı ve uzun soluklu bir süreç geçirerek bilgi birikimlerini artırmaları ve bu doğrultuda gerek hafızlık sertifikalarını alabilecek yetkinliğe ulaşmaları, gerekse akademi müfredatı sonunda alanlarında eğitim verebilme ve profesyonel araştırmalarda yer alabilmeleri sağlanmaktadır. Bu programda okutulan derslerden bazıları adab-ı muaşeret, Arapça (sarf – nahiv), fıkıh tarihi ve usulü, hadis şerhi ve usulü, hâl ilmi, hitabet, hüsn-ü hat, İngilizce, kelam, kıraat, mantık, Osmanlıca, pratik Arapça, siyer ve tefsirdir.

Seminerler ise 2011 yılından itibaren dernek merkezi başta olmak üzere, il ve ilçe belediyelerinde ve hatta yurt dışında da gerçekleştirilmektedir. Gençlere yönelik programlar çerçevesinde uygulanan Darü’n-Nisa Eğitimci Yetiştirme Programı ise imam hatip okulları son sınıf öğrencileri, açık öğretim ilahiyat fakültesi öğrenci ve/veya mezunları ile örgün ilahiyat fakültesi öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış, İslam’ın temel kavramları üzerine bir eğitim kampıdır. Hanımlara yönelik eğitimler çerçevesinde ise esma’ül-hüsna dersleri, irade eğitimi, tabakat, Mesnevi, Geylani ve Mektubat okumaları, iman ve ahkâm ayetleri dersleri ve tefsir dersleri yapılmaktadır.

Bu dersler haricinde İftah’ın küresel çerçevede yaptığı faaliyetlere örnek olarak Tesbih Grupları, Teheccüd Buluşmaları ve Bir Günde Kur’an Eğitimleri sayılabilir.

İftah’ın faaliyetlerine dâir daha detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Bağdat Cad. Kore Sok. No: 3/C Maltepe/İstanbul

Telefon: 0216 399 44 33

Mail: iftah@iftah.org

Web Sitesi:  http://iftah.org/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: