İslami İlimler Merkezleri

İFAM – İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimize İFAM ile devam ediyoruz.

İFAM, modern zamanda Allah Resulü’nün (sallâllahu aleyhi ve sellem) ve büyük ruhlu âlimlerin yolunda yürüyen, ferdî ve içtimâî var oluşu ya da toplumsal mutabakat zeminini onların mirasında arayan ilim, fikir ve dava adamları yetiştirmek amacıyla 2008 yılında İhsan Şenocak tarafından kurulmuştur. İslami ilimlerin Kur’an, tefsir, hadis, fıkıh, akaid vb. alanlarında araştırmalar yapmak ve bu alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde seminer, konferans, panel, sempozyum, anma günleri, ilmi ve fikri toplantılar ve dersler tertip etmek, yurt içi ve yurt dışı ilmi eğitim öğretim amaçlı seyahatler ve kamplar düzenlemek de kurumun amaçları arasındadır.

Bu bağlamda uygulanan beş yıllık eğitim programı ilk sene Kur’an-ı Kerim, akaid, hadis usulü ve Arapça dersleriyle başlamakta ve beş senelik süre zarfı içerisinde hadis, tefsir, fıkıh, fıkıh usulü, ferâiz, kavâid, fetva usulü, mantık, belağat vs. derslerle program tamamlanmaktadır. Dersler haftanın altı günü olup, yazın da devam etmektedir. Derslerde büyük oranda Arapça klasik eserler takip edilmektedir. Detaylı programa şuradan ulaşabilirsiniz.

Erkek katılımcılara yönelik bu beş yıllık programa katılan tüm öğrencilerin barınma hizmeti sağlanıp, öğrencilere burs desteği verilmektedir. Beş yıllık devamlılık taahhüt etmesi şartıyla programa her ilim talebesi başvurabilmektedir.

Ana merkezi Samsun’da olup, Türkiye’nin pek çok ilinde şubesi olan İFAM’ın tüm şubelerine dair iletişim bilgilerine şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda da İstanbul şubesinin iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

 

İstanbul Temsilciliği

Adres: Akşemsettin Mahallesi, Balipaşa Cad. 34080 Fatih/İstanbul

Tel: 0507 983 50 90

Site: https://www.ifam.org.tr

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: