Haber

Musti ve Arkadaşları Afrika’ya #AnadoludanSelam Götürüyor

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Mustafa Ndiaye, nâm-ı diğer Musti Kusti, 2018’in yaz aylarında bisikletiyle Anadolu’yu baştan başa gezmiş ve gittiği her karış Anadolu toprağına #AfrikadanSelam götürmüştü. Liseden beri Türkiye’de bulunan Mustafa, akıcı Türkçesi ile Anadolu insanını oldukça şaşırtmıştı. Geçen sene heybesini sayısız güzel hatıra ile doldurarak Anadolu turunu tamamlayan Mustafa, bu sene de bisikleti ile #AnadoludanSelam diyerek Afrika turunda. Bu sefer selamı tek başına götürmüyor, yanında Furkan ve Veysel de var. Şehir Üniversitesi’nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi olan Furkan Türkyılmaz ile İslami İlimler öğrencisi olan Veysel Karakaş, Mustafa’ya yoldaşlık yapıyorlar. 3 kafadar Senegal topraklarında hem beraber pedal çeviriyor hem de Anadolu’dan getirdikleri selamı Afrika’ya, bilhassa Senegal’e taşıyorlar.

Gezilerinin amacını Mustafa kendi cümleleriyle şöyle ifade ediyor;

“Afrika’daki insanlarını önyargılarını kırmak, her beyazın Fransız veya Hıristiyan olmadığını anlatmak, beyaz Müslümanların da var olduğunu göstermek için Senegal’in zorlu yollarında dağ bayır demeden bisiklet sürüyoruz.”

Mustafa geçen sene Anadolu’da gittiği köylerdeki köylülerle beraber bağ-bahçede çalışmış, günlük işlerinde onlara yardım etmişti. Furkan ve Veysel de bu sene Afrika topraklarında aynı deneyimleri yaşıyorlar. Afrika halkının kültürünü gelenek-göreneklerini, adetlerini ve yaşayışlarını öğreniyorlar, Mustafa da onlara mihmandarlık ediyor.

Üç Yoldaş’ın gezileri bitmek üzere. Yakında Türkiye’ye dönecekler inşallah. Döndüklerinde bu harika gezinin ayrıntılarını dinlemek için sabırsızlanıyoruz, arkadaşlarımızın gelişini dört gözle bekliyoruz.

Bu güzel hikayenin güzel başlangıcını henüz izlemediyseniz buradan izleyebilirsiniz.

Mustafa ve Furkan Twitter hesaplarından geziye dair gözlemlerini paylaşıyorlar. Mustafa’nın Twitter hesabına buradan, Furkan’ın Twitter hesabına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: