Haber

“Tahkik: İslami İlimler Araştırma ve Neşir Dergisi” Yayın Hayatına Başlıyor

Tahkîk İslâmî İlimler Araştırma ve Neşir Dergisi, 2018 itibariyle altı ayda bir Türkçe yayın hayatına başlayacak olan uluslararası hakemli temalı bir dergidir. Bu ana tema, tahkîk (edisyon kritik) denen yazma bir metnin neşre hazır hale getirilmesidir. Daha açık bir ifadeyle yazma bir metnin, mevcut tek nüshasına veya nüshalarına dayanarak müellifin kaleminden çıkmış haline ulaşmaya çalışılması ve neşre hazır hale getirilmesidir. Ayrıca yazmalar (mahtûtât) hakkında araştırma, kataloglama, kütüphane ve literatür tanıtımı gibi araştırma yazıları da bu temaya dahildir.

Tahkîk İslâmî İlimler Araştırma ve Neşir Dergisi‘nin hedefi, genel olarak İslâmi ilimler tarihindeki bilimsel birikimin parçası olan yazma metinlerin kritik edilip yeniden yorumlanarak neşirlerinin yapılmasıdır. Tahkîk Dergisi, orta Anadolu ve İstanbul bilim geleneğinde üretilen metinleri öncelemektedir.

Tahkîk İslâmî İlimler Araştırma ve Neşir Dergisi’nin temel araştırma alanı İslâmî ilimlerdir. Temel İslam bilimleri, felsefe ve din bilimleri ile İslam tarihi ve sanatlarından oluşan ilahiyat temel alanı ile tarih ve İslam felsefesi alanlarındaki araştırma ve neşirler bu alana dâhildir.
Tahkîk İslâmî İlimler Araştırma ve Neşir Dergisinde yukarıdaki alanlarda edisyon kritik ve değerlendirme yazıları başta olmak üzere Latin alfabesine nakil, sadeleştirme, tercüme, telif, tanıtım ve kritik araştırma makaleleri de yayımlanabilir.

Tahkîk İslâmî İlimler Araştırma ve Neşir Dergisi‘nde İslami ilimler alanına ait risaleler başta olmak üzere Arapça, Osmanlı Türkçesi, Farsça risalelerin tahkikli neşri yayımlanabilir.

Derginin editörler kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Baş Editör: Doç. Dr. Murat Şimşek (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. Ali Çoban (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi)

Doç Dr. Eşref Altaş (İstanbul Medeniyet Üniversitesi)

Yrd. Doç. Dr. Hasan Özer (Karamanoğlu Mehmetbey Üniveristesi)

Dr. Murat Tala (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi)

Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya (İstanbul Üniversitesi)

Doç. Dr. Osman Demir (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi)

Prof Dr. Saffet Köse (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi)

Ayrıntılı bilgi için bkz. https://tahqiq.org

tahkik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: