İslami İlimler Merkezleri

Dâru’l-İlim – İslami İlimler Merkezi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu hafta Dâru’l-İlim var.

İslamî ilimler alanında eğitim verecek bir müessesenin, İslam’a, onun kaynaklarına, tarihine ve inancına yönelik olarak Batı’da üretilen devasa bilgi birikimiyle hesaplaşabilecek, ilmî alanda bizden önceki kuşakların muhteşem müktesebatına nüfuz edebilecek donanıma sahip, özgüven problemi olmayan kadrolar, “âlimler” yetiştirmeyi hedeflemesi zorunludur. Zira hem “bize ait” olanı, hem de “günümüze hâkim” olanı gerçek anlamda derinlemesine tanıma/bilme ve mutlak hakikati modern insanın anlam, bilgi ve duygu dünyasına taşıma misyonu ancak bu suretle yerine getirilebilir. Daru’l-İlm, 2009’dan bu yana bu misyonla ilim adamı yetiştirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, açık öğretim imam hatip ve açık öğretim ilahiyat fakültesi öğrencilerine tam zamanlı klasik İslami İlimler eğitimi verilmektedir. Bununla beraber tarih, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında seminerler de düzenlenmektedir. Bunun yanında örgün ilahiyat okuyan öğrencilere yönelik bir programı da mevcuttur.

Daru’l-İlm’in örgün okuyan ilahiyat öğrenciler için olan programı 5 yıl olarak planlanmıştır. Bu programda birinci hazırlık yılında görülen Arapça derslerinden sonra ikinci yıl fıkıh, akide, hadis, mantık, tefsir, Osmanlıca gibi dersler de eklenmektedir. İlerleyen yıllarda ise usul-i hadis, usul-i fıkıh, kelam, siyer, usul-i tefsir, tasavvuf gibi derslerle program daha ileri seviye kitaplar takip edilmek suretiyle tamamlanmaktadır. İlahiyat programının ders planına ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca Dâru’l-İlm, akademiden birçok ismi bünyesine davet ederek çeşitli söyleşiler, seminerler gerçekleştirmektedir. Bunlara ilaveten İlim isimli bir dergi ve bazı kitapları da bünyesinde barındırmaktadır. Kurumda halka yönelik genel dini eğitim başlığı altında bazı dersler de verilmektedir. Ayrıca kurumda yapılan derslerin ve konferansların video kayıtlarına site üzerinden ücretsiz bir şekilde erişmek de mümkündür. Bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için internet sitesi ziyaret edilebilir.

 

İletişim Bilgileri:

Adres: Defterdar Mah. Savaklar Cad. Yeni Küşat Sok. No:17 Eyüp/İstanbul
Tel: +90 212 631 24 43
Mail: ilimevidernegi@gmail.com
Site: http://darulilim.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: