İslami İlimler Merkezleri

Dâru’l-İlim – İslami İlimler Merkezi – İlim ve Hikmet Okulu

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar hakkındaki serimizde bu hafta Dâru’l-İlim var.

İslamî ilimler alanında eğitim verecek bir müessesenin, İslam’a, onun kaynaklarına, tarihine ve inancına yönelik olarak Batı’da üretilen devasa bilgi birikimiyle hesaplaşabilecek, ilmî alanda bizden önceki kuşakların muhteşem müktesebatına nüfuz edebilecek donanıma sahip, özgüven problemi olmayan kadrolar, “âlimler” yetiştirmeyi hedeflemesi zorunludur. Zira hem “bize ait” olanı, hem de “günümüze hâkim” olanı gerçek anlamda derinlemesine tanıma/bilme ve mutlak hakikati modern insanın anlam, bilgi ve duygu dünyasına taşıma misyonu ancak bu suretle yerine getirilebilir. Daru’l-İlm, 2009’dan bu yana bu misyonla ilim adamı yetiştirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, açık öğretim imam hatip ve açık öğretim ilahiyat fakültesi öğrencilerine tam zamanlı klasik İslami İlimler eğitimi verilmektedir. Bununla beraber tarih, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında seminerler de düzenlenmektedir. Bunun yanında örgün ilahiyat okuyan öğrencilere yönelik bir programı da mevcuttur.

Daru’l-İlm’in bir projesi olan İlim ve Hikmet Okulu, ‘sosyal bilimler ağırlıklı’ ve ‘İslami ilimler ağırlıklı’ olarak iki ayrı formatta 5 yıllık bir programla eğitim vermektedir. Bu proje kapsamında öğrencilerine lisans eğitimleri boyunca okula ek ya da destek mahiyetinde seminerler verilmektedir. Akademik ve pratik alanda uzmanlık seviyesinde İngilizce ve Arapça dil seminerleri de isteğe bağlı olarak verilecektir. Bunun yanı sıra üniversite sınavındaki başarı durumuna bağlı olarak değişecek şekilde tüm öğrencilerimize eğitim bursu, yurt bursu ve ücretsiz özel kurslar ve kütüphane üyelikleri verilebilmektedir. Müfredatın muhtevası ve hedefleri hakkında ayrıntılı açıklama için şu linki ziyaret edebilirsiniz: http://www.ilimvehikmetokulu.com/mufredat/

Ayrıca Dâru’l-İlm, akademiden birçok ismi bünyesine davet ederek çeşitli söyleşiler, seminerler gerçekleştirmektedir. Bunlara ilaveten İlim isimli bir dergi ve bazı kitapları da bünyesinde barındırmaktadır. Kurumda halka yönelik genel dini eğitim başlığı altında bazı dersler de verilmektedir. Ayrıca kurumda yapılan derslerin ve konferansların video kayıtlarına site üzerinden ücretsiz bir şekilde erişmek de mümkündür. Bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için internet sitesi ziyaret edilebilir.

İletişim Bilgileri:

Adres: Defterdar Mah. Savaklar Cad. Yeni Küşat Sok. No:17 Eyüp/İstanbul
Tel: +90 212 631 24 43
Mail: bilgi@darulilim.com
Site: http://www.ilimvehikmetokulu.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: