İslami İlimler Merkezleri

Fatih Sahn-ı Semân Eğitim ve Araştırma Merkezi

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar serimizde sırada eğitim ve öğretim hayatına bu sene başlayacak olan Fatih Sahn-ı Semân var.

ilim-yayma-cemiyeti-2Fatih Sahn-ı Semân Eğitim ve Araştırma Merkezi, İlim Yayma Cemiyeti’nin bünyesinde faaliyet gösteren; İslâm ilim geleneğinin tanıtımını, öğretimini ve araştırılmasını amaç edinmiş bir eğitim ve araştırma merkezidir.

Diğer merkezlerden farklı olarak, lise’den doktora sonrasına kadar çok farklı alt yapıya sahip kesimlere hitap eden çeşitli proje ve programları bünyesinde barındıran Fatih Sahn-ı Semân, İstanbul’un fethinden hemen sonra kurulan ve Osmanlı öğretim sisteminin en yüksek medresesi olan Sahn-ı Semân Medreseleri’nin tarihi binalarında faaliyet göstermektedir. Fatih Sahn-ı Semân’ın bir diğer farklılığı, ilmi araştırmalarını İslâm medeniyetindeki yüksek bilgi ve toplum ilişkisi üzerinde yoğunlaştırmasıdır. Merkez, bu amacı gerçekleştirmenin esaslı boyutlarından biri olarak İslam medeniyetine ait ilim geleneklerinin kurumsal tarihi ve özellikle Osmanlı medreseleri hakkında özgün bilgi üretimini sağlayan ve destekleyen çalışmalarda bulunmayı hedeflemiştir.

Merkezi yöneten İlim Heyeti, İSAM, Şehir İslami İlimler, Marmara İlahiyat gibi kurumların birikimini Fatih Sahn-ı Semân’a yansıtabilecek isimlerden oluşmuştur. Eyyüp Said Kaya, İsmail Cebeci, Mustafa Macit Karagözoğlu, Mehmet Cüneyt Kaya, Nurullah Şimşek, Tuncay Başoğlu ve Yunus Uğur’un yanısıra İlim Heyeti’nde Mustafa Yelek, Abdülhakim Demir ve Ömer Akyıldız da bulunmaktadır.

Lisans Öğrencileri İçin: DESTEK PROGRAMLARI

İlahiyat-İslami İlimler Lisans Destek Programı

İlahiyat-İslami ilimler fakültelerinde lisans öğrenimi görenlerin bir yandan İslâm medeniyeti hakkında daha kapsamlı alt yapıya sahip olmalarını, diğer yandan çağdaş dünyayı anlamalarına yardımcı olacak donanımları kazandırmayı hedefleyen uzun vadeli bir akademik destek programıdır.

Katılımcıların lisans programlarında edindikleri bilgi ve yetileri geliştirmelerini teşvik eden bir anlayışa sahip program, onların günümüz dünyasını doğru anlayabilmesini sağlayan, akademik çalışmalar yapabilmek için gerekli formasyona sahip, İslâm ilimlerinin klasik metinleriyle hemhal ve ilimle ilişkisini ömür boyu sürdürecek kişiler olması yolunda alternatif müfredatlar geliştirmektedir.

Beşeri ve Sosyal Bilimler Lisans Destek Programı

Beşeri ve sosyal bilimler bölümlerinin lisans programlarında öğrenim görenlerin bir yandan İslâm ilimleri ve İslâm medeniyeti hakkında sağlam bir alt yapıya sahip olmalarını, diğer yandan çağdaş dünyayı anlamalarına yardımcı olacak donanımları kazandırmayı hedefleyen uzun vadeli bir eğitim programıdır.

Katılımcılarının İngilizce ve Arapçayı rahatlıkla kullanabilmesi için gerekli imkanları sunan program, onların sosyal bilimlere bütüncül, derinlikli ve disiplinler arası bakabilen, akademik çalışmalar yapabilmek için gerekli formasyona sahip ve ilimle ilişkisini ömür boyu sürdürecek kişiler olması yolunda alternatif müfredatlar geliştirmektedir.

Lisans Üstü Öğrenciler İçin: SAHN-I SEMÂN HALKALARI

Sahn-ı Semân Halkaları programı, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için kendi alanlarında derinlemesine yetişmek isteyenler için hazırlanmıştır. Sadece “sıra kitapları”nı ve ilmin ilk basamaklarında bulunanlara yönelik kaleme alınmış metinler ile yetinmek istemeyen, İslâm medeniyetinin klasiklerini çok yönlü ve derinlemesine anlama cehdinde olanlar için hazırlanan Sahn-ı Semân Halkaları, 2018 Güz’üyle beraber başvuruları kabul edecektir.

 

Lise Öğrencileri İçin: SEFER

2008’den beri İlim Yayma Cemiyeti bünyesinde yürütülmekte olan Sefer Programı, akademik kabiliyetleri yüksek lise öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır. İçeriği itibariyle orta ve yüksek öğretim programlarından tamamen farklı ve özgün olan Sefer, katılımcılarının bir yandan çağdaş dünyanın dinamiklerini, diğer yandan İslâm dünyası ve Türkiye çerçevesinde yakın tarihi ve orta vadeli geleceği tanımaları için müfredatlar geliştirmektedir. Belirli alanlarda erken bilgi yüklemesi veya formel okul sisteminde başarıyı artırma gibi hedeflere sahip olmayan Sefer, gelecek neslin düşünen ve ömür boyu ilim peşinde koşan bireyleri için ideal bir kalkış noktası hazırlamaya çalışmaktadır.

Fatih Sahn-ı Semân Araştırma ve Eğitim Merkezi, Fatih Camii Külliyesi’nin Bahr-ı Sefîd (Akdeniz) Medreseleri’nde faaliyet göstermektedir. Programlara İstanbul’daki üniversitelerin sosyal/beşeri bilimler bölümleri ile İlahiyat/İslami İlimler fakültelerine 2018-2019 yılında başlayacak öğrenciler ilk olarak katılabileceklerdir. Programa katılan öğrencilere üniversite hayatı boyunca burs ve ücretsiz yurt imkânı sunulmaktadır.

Merkez ilk olarak Eylül 2018’de programlara başvuruları kabul etmeye başlayacaktır.

Fatih Camii ve Külliyesi

İletişim Bilgileri

Adres: Ali Kuşçu Mah. Fevzipaşa Cad. No:6 Fatih/İSTANBUL  (Fatih Akdeniz Medreseleri)

E-Posta: sahniseman@iyc.org.tr

Site: https://www.fatihkulliyesimedreseleri.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: