İslami İlimler Merkezleri

Hikmet Eğitim ve Kültür Vakfı

Lisans düzeyinde İslami İlimler eğitimi veren kurumlar serimizde sırada Hikmet Eğitim ve Kültür Vakfı’nın programları var.

HİKMET VAKFI LOGOHikmet Eğitim ve Kültür Vakfı, insana hizmeti bir görev bilip, kendisini bu uğurda sorumlu tutan dert sahibi kişiler tarafından 1996 yılında el birliği ve gönül bağıyla kurulmuştur. Eğitimden kültüre, sosyal faaliyetlerden yetimler çalışmasına kadar birçok alanda hizmet vermeye devam etmektedir. Eğitim çalışmalarını daha nitelikli ve sistemli bir şekilde yürütebilmek için 2017 yılında vakfın eğitim komisyonunda yer alan eğitimciler tarafından Bağlarbaşı İlmî Araştırmalar Derneği (BİLAD) kurulmuştur.

bilad logoBİLAD, lise, lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam etmekte olan öğrencilerin ilmî, fikrî, ahlakî, sosyal ve kültürel yönden yetkinlik düzeyinde bir birikime sahip olmaları için farklı eğitim programları, seminer dizileri, atölye ve okuma grupları tertip etmektedir. Üniversite düzeyinde erkek öğrencilere yönelik olarak Hikmet İlimler Akademisi, kız öğrencilere yönelik olarak ise Minhâc İlim Akademisi programları icra edilmektedir.

Programların amacı; (i) Üniversite öğrencileri arasından seçilen katılımcılara Temel İslam Kültürü ve Sosyal Bilimler sahalarında nitelikli bir eğitim desteği sunarak, onları ilmî altyapıya sahip bireyler olarak yetiştirmek. (ii) Katılımcıların hitabet, şiir, musiki, tiyatro vb. sanatsal eğitim destekleri veya yönlendirmeleri ile kültüre katkı sunmalarını sağlamak ve (iii) Danışmanlık hizmetleri aracılığıyla katılımcıların akademik planlarına destek olarak akademik kaliteyi artırmaktır. Program 2 yıllık temel bir eğitim sürecini kapsamakla birlikte akademik bir yönlendirme ve danışmanlık, araştırma teknikleri, makale yazımı, dil eğitimi veya desteği, sanatsal becerileri geliştirmeye yönelik kurslar gibi ek plan ve programlarla 4 yıllık olarak düşünülmüştür. Bu sürenin ilk iki yılında (toplamda 4 kademe) katılımcıların lisans/lisansüstü yoğunlukları da dikkate alınarak temel bir eğitim programı sunulmaktadır. Her kademe için 10 haftalık bir müfredat planlanmıştır. Her kademede icra edilecek sınav ve muadili ölçme sistemi ile dönem içerisindeki performans göz önünde bulundurularak katılımcıların kademeyi başarıyla bitirip bitirmedikleri ölçülmektedir. İki yıllık Temel Eğitim süresince katılımcılara İslami İlimlere Giriş, Tefsir Tarihi, Hadis Usulü ve Tarihi, Akaid, Fıkıh Usulü, Siyer, İslam Ahlakı gibi İslami İlimlerin yanı sıra, Batı Düşüncesi, Dinler Tarihi, Yakın Dönem Türkiye Tarihi gibi sosyal bilimler içerikli dersler ile Çağdaş Fikir Akımları, Kur’an ve Hadis’e Modern Yaklaşımlar, Güncel Fıkıh Meseleleri ve Çağdaş İslami Akımlar gibi güncel konuları ihtiva eden dersler verilmektedir. Bu derslere ilave olarak her yıl farklı atölye ve okuma grupları ile verilen eğitimin niteliği artırılmaya çalışılmaktadır. Hikmet İlimler Akademisi programı BİLAD merkezinde, Minhâc İlim Akademisi programı ise Hikmet Vakfı merkezinde yürütülmektedir. Ayrıca programlara katılan öğrencilere burs imkânı sağlanmaktadır.


İletişim Bilgileri

Hikmet İlimler Akademisi (Erkeklere Yönelik)
Adres: Valide-i Atik Mahallesi, Miroğlu Sokak, No: 24, Üsküdar, İstanbul
Telefon: 0212 531 02 14 – 0212 521 05 04
E-Mail: info@bilad.ist
Site: http://www.bilad.ist

Minhâc İlim Akademisi (Hanımlara Yönelik)
Adres: Topkapı Mahallesi, Dullarçıkmazı Sokak, No:5, Pazartekke-Fatih, İSTANBUL
Telefon: 0212 531 02 14 – 0212 531 02 17
E-Mail: bilgi@hikmetvakfi.com
Site: http://www.hikmetvakfi.com 

*Yazı için Ensar Taştan‘a teşekkür ederiz.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: