Haber

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 12 Nisan’da Başlıyor

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği’nin (YEKDER) düzenlediği Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi, 12-13 Nisan 2019 tarihlerinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlenecek.

YEKDER Başkanı Sedat Özgür, sehirisifkulubu.com’a kongre ile alakalı şunları söyledi:

“İnşallah,  12-13 Nisan’da uluslararası İslam eğitimi kongremiz var. Geçen yıl birincisini gerçekleştirmiştik, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’yle birlikte yapmıştık. Bu yıl inşallah ikincisini Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’yle birlikte gerçekleştireceğiz.

İsimlendirirken özellikle “din eğitimi” ismini kullanmadık; “İslam eğitimi”ni kullandık, çünkü “din eğitimi” dediğimizde biraz daha sınırlı kalabileceğini, öyle algılandığını düşündük. Biz bunu biraz daha genişletip işin merkezine İslam’ı koymak suretiyle, “İslam eğitimi” demek suretiyle daha farklı disiplinleri, farklı alanları da görebilme azminde, niyetindeyiz.

Bizim gönlümüzden geçen; tarih, coğrafya, kimya, biyoloji gibi farklı alanlar içerisinde bir odak noktası oluşturabilir miyiz, bunları da tartışalım istiyoruz. Zira günümüzdeki eğitim içerisinde disiplinler arası konuları tartışıyoruz, öğrenciye yaklaşımda parçacı değil de daha bütüncül yaklaşımlar geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz, çünkü bizim için ayet denildiğinde sadece Kur’an-ı Kerim’de geçen ayet değildir; biz yıldıza baktığımızda, güneşe baktığımızda bir ayet anlarız. Ayet zaten izdir, işarettir. O yıldız da arkasında Rabbimizin varlığının bir ayetini oluşturur, onun bize vermiş olduğu, elimizdeki vahy-i metluv (okunan vahiy, Kuran-ı Kerim) olarak ifade ettiğimiz şey de bir ayettir. Bu anlamda ikisi arasında bir fark yok, o yüzden biz evreni, kâinatı birbirinden bağımsız, kopuk, ayrı olarak görmüyoruz, bir bütün olarak görüyoruz. Gönlümüzden geçen de o bütünlüğün eğitim alanına aktarılabilmesi, eğitim programları çerçevesinde tartışılmasıdır. İnşallah hayırlı bir çalışma olacaktır diye ümit ediyoruz.

Kongrenin program akışı şöyle olacak:

12 Nisan 2019 Cuma

10:00 – 11:00 Selamlama Konuşmaları
11:00 – 12:00 Açılış Konuşmaları
Mohammad Talib: Madrasah in its Own and Others Terms: Contesting Narratives between Community and State (Türkçe tercümesi yapılacaktır.)
14:00 – 18:00 Paralel Oturumlar

13 Nisan 2019 Cumartesi

10:00 – 11:00 Kongre Özel Oturumu
Moderatör: Lütfi Sunar
Necdet Subaşı: Yeni Bilme Biçimleri
Mustafa Gündüz: Muallimden Öğretmene Eğitimcinin Misyon ve Değeri
11:30 – 18:00 Paralel Oturumlar

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

yekder kongre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: