Haber

Fatih Sahn-ı Seman’da Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitim Programı Başlıyor

Fatih Sahn-ı Seman Medrese Araştırmaları Merkezi’nin yürüttüğü çalışmalara yeni bir program daha ekleniyor: Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitim Programı. Tanıtım yazısından alıntılıyoruz:

“İslam ve Osmanlı dünyası şeklinde iki ayrı program olarak gerçekleştirilecek bu eğitimde medrese ve ulema çalışmalarının tanımı ve kapsamı ile başlanıp arşiv, yazma ve literatür kaynakları etraflıca tanıtılıp değerlendirilecek ve alanın güncel ve yeni araştırma soru ve konuları örneklerle tartışılacaktır.

Konuyla ilgili lisansüstü öğrenci ve doktoralı genç akademisyenlerin katılabileceği bu programda konunun uzmanı hocalar katılımcılara hem alanı tanıtacak hem arşiv ve yazma kaynaklarından bu konu çerçevesinde nasıl istifade edilebileceğini gösterecek hem de mevcut literatürü değerlendirerek bugün ve gelecekte ne tür soruların bu alanda araştırma konusu olabileceğine dair örneklerini ve önerilerini sunacaktır. Katılımcıların çalışmayı düşündükleri konuların da müzakere edileceği bu eğitim programının en önemli sonuçları; alana olan ilginin artması, medrese ve ulema (ilmiye) çalışmalarıyla ilgilenen kişilerin birbiri ile tanışması ve araştırmaların yeni soru, kaynak ve yöntemlerle kalitesinin artırılması olacaktır.

22-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ve her biri peş peşe üçer gün sürecek İslam Dünyası ve Osmanlı Dünyası Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitim Programı’nda 22-24 Temmuz tarihleri arasında İslam Dünyasına, 25-27 Temmuz tarihleri arasında Osmanlı Dünyasına dair kısmın eğitimi verilecektir. İsteyen kişi bir programa isteyen kişi iki programa da katılma talebinde bulunabilecektir. Sabahtan akşama kadar sürecek programda saha gezileri de düzenlenecektir. Bazı medrese yapıları ziyaret edilip ilgili arşiv, yazma ve dokümantasyon kurumlarına geziler düzenlenecektir. “

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

Fatih Sahn-ı Seman’ın Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitim Programı Afişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: