Haber Kitaplık

Aralık Ayında Okuyucu ile Buluşanlar

Aralık 2019’da yayınlanan ve İslami İlimler ile irtibatı olan kitapların küçük bir kısmını sizler için -kitapların tanıtım yazılarından yararlanarak- derledik. İstifadenize sunuyoruz. Buyurunuz:

 • İslâm’ın Klasik Çağında Hukuk ve Eğitim: George Makdisi Anısına

George Makdisi’nin ölümünden sonra öğrencilerinin yayımladığı Law and Education in Medieval Islam: Studies in Memory of George Makdisi isimli eserden İslam eğitim tarihini konu alan 6 yazının tercümesinden oluşan bu kitap, Hasan Tuncay Başoğlu’nun tercümesi ile hazırlandı. Klasik Yayınları’ndan çıkan bu eser hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Osmanlı’da İlm-i Tefsir

Alanında uzman araştırmacıların Osmanlı’daki tefsir ilmi birikimini bizlere aktardığı ilmî yazılardan oluşan bu eser, tefsir tarihinde önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. İSAR’ın Osmanlı’da İlimler Dizisi’nden çıkan bu yeni eserle alakalı detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Ahlak: Yeni Bir Yaklaşım

Ahlâkın gücü ve işlevlerini önemli ölçüde hukuka ve siyasete bıraktığı modern dönemde ahlâk alanında bir krizle karşı karşıya olduğumuz kabulüyle yazılan bu eser, ahlâka yeni bir bakış getirmeyi amaçlamaktadır. Ketebe yayınlarından çıkan bu kitaba dair detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Hadis Şerh Geleneğinde Hâşiye ve Ta’lîkalar

Bu eserde, hadis şerh geleneğinin oluşum ve olgunlaşma süreçlerinde etkili olan hâşiye ve ta’lîka yazıcılığının ortaya çıkış süreci değerlendirilmiş, telif edilmiş hâşiye ve talikala­rın literatür taraması yapılmıştır. Endülüs Yayınları’ndan çıkan eserin detaylı bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Kitâbü’n-Nefs

İbn Bâcce’nin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Kitâbü’n-Nefs; nefsin mahiyetini, yetilerini, beden ve dış dünya ile ilişkilerini Aristoteles’in üçlü ruh modeli çerçevesinde ele almıştır. Doç. Dr. Burhan Köroğlu tarafından tercüme edilip inceleme yazısı da eklenen eser Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından basıldı. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Me’âlimü Usûli’d-Dîn

Râzî’nin Me‘âlimu Usûli’d-Dîn isimli eseri, müellifin olgunluk döneminde kaleme aldığı muhtasar bir eserdir. Bilgi ve varlıkla ilgili giriş bölümünü takiben ilahiyyât, nübüvvet, sem’iyyât ve imâmet gibi kelamın ana konularını ortaya koymaktadır. Eser, Orabi Orabi tarafından yapılan tahkik ve Doç. Dr. Muhammet Altaytaş’ın tercümesiyle okuyucuya sunulmaktadır. Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından basılan eserle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Münafık

Adnan Demircan bu eser ile, iç alemle ilgili olduğu için hakkında analiz yapması zor bir konu olan nifak ve münafıklara dair Kur’ân-ı Kerim, hadis ve siyer kitapları temelinde bir çerçeve çizmeyi hedeflemektedir. Endülüs Yayınları’ndan çıkan eserin detayına buradan ulaşabilirsiniz.

 • Mustazaf

“Başkalarınca zayıf düşürülmüş” anlamına gelen mustazaf kavramı, Medine’ye hicret sonrasında Mekke’de kalan Müslümanları ifade etmek için kullanılmıştır. Bu çalışmada ise, Medine’ye Hicret sonrası Mekke’de kalan mustazaf Müslümanların inançları uğrunda verdikleri mücadeleler ortaya konmaya çalışılmıştır. Abdullah Sami Avcı tarafından kaleme alınan ve Endülüs Yayınları’ndan çıkan eser hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Osman’ın Ağacı Altında

1517’de fethedilmesinden 1882’de İngiliz güçlerine kaybedilmesine kadar geçen sürede, Osmanlı’nın tüm idari ve iktisadi sisteminin merkezinde rol oynayan ve tek başına imparatorluğun en büyük gıda tedarikçisi olan Mısır’a odaklanan Alan Mikhail, ekoloji-siyaset ilişkisini ve bunların birbirini etkileme tarzlarını araştırıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan eser hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Keşfü’l-Esrâr ve Hetkü’l-Estâr

İkinci Klasik Dönem Projesi kapsamında ilk defa neşredildi. Müellifinin tabiplik mesleği ve eğilimlerinin etkisiyle, dönemi ve benzer literatür içinde kendine özgü bazı özelliklere de sahip olan bu eser, Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından basıldı. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Üstad Ali Ulvi Kurucu – Hatıralar 5

İlk 4 cildinde olduğu üzere, Merhum Ali Ulvi Kurucu’nun hatıratının 5.cildi de yine M. Ertuğrul Düzdağ tarafından yayına hazırlanmış. MED Yayınları tarafından basılan kitabın hacminin çoğunluğunu, bu kez hatıralardan ziyade düşünceler, şiirler ve mektuplar oluşturuyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Ahlak ve Eğitimi

İnsana üstünlük kazandıran veya insanı sefalete düşüren tercihlerle biçimlenmiş ahlâki kaidelerin bir bir sayıldığı eserde, erdemli bir insan ya da yönetici olmak için seçilecek ahlâkî yordam ve ideal duruş tanımlanıyor. Veciz Yayınları’ndan çıkan eserle alakalı detaylı bilgi için tıklayınız.

*Kasım ayında okuyucu ile buluşanlara ulaşmak için linke tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: