İslami İlimlere Yön Veren Alimler

“İslami İlimlere Yön Veren Alimler” Serisi Tanıtımı

Pek çoğumuz tarihimizdeki meşhur ulemaya aşinayızdır. İmam Şafi‘î yahut İmam Gazali kulağımıza çalınmıştır. Ancak âlimlere olan aşinalığımız genellikle isimle sınırlı olup “Bu âlimlerin hayatlarındaki dönüm noktaları nelerdir? Niçin bazı ilimlerin merkezinde durmaktadırlar?” gibi sorulara cevap vermekte zorlanırız.

Bu ihtiyaca binaen sehirisifkulubu.com olarak yeni bir yazı dizisi ile siz okuyucularımızın karşısındayız. “İslami İlimlere Yön Veren Alimler” başlıklı bu yazı dizisi ile birlikte, yaptıkları katkılarla İslâmî ilimlerin teşekkül sürecinde köşe taşı konumunda bulunan belirli âlimleri ele alacağız. Bu yazıların ilk bölümünde âlimlerin hayatını, ilmî ve fikrî gelişimlerinde etkili olan olay ve hocalarını merkeze alacağız. Yazılarımızın ikinci bölümünde ise “Bu âlim söz konusu ilimde niçin önemlidir? Hangi mühim katkıları yaparak bu ilmin dönüşümünde rol oynamıştır?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız. Aynı zamanda mümkün olduğunca yazı dizisi için seçtiğimiz âlimler ve katkıları arasında bağlantılar kurarak, bu ilmin oluşum sürecini daha iyi kavramaya gayret edeceğiz.

Belirtmekte fayda gördüğümüz bir hususu daha not etme ihtiyacı hissediyoruz. Bu ilimlerin her biri için ehemmiyeti çok büyük olan çok sayıda âlimin olduğu malumdur. Bizim bu seride yapmak istediğimiz, hocalarımızla da yaptığımız istişareler neticesinde ilimlerin oluşumunu belirli sayıdaki âlimin katkıları üzerinden okumaktır. Bu sebeple ele aldığımız âlim sayısında sınırlamaya gitmek durumundayız. Eminiz ki bizim tercih ettiğimiz âlimlerin yerine alternatif bir liste oluşturmak da mümkün olacaktır.

Serimizin ilk yazısı İmam Şâfi’î‘yi merkeze alacaktır. İstifade etmenizi Rabb’imizden niyaz ediyoruz.


Seri kapsamında yayımlanmış yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  1. İmam Şâfi’î
  2. İmam Müslim
  3. İmam Râmehürmüzî
  4. el-Hâkim en-Neysâbûrî
  5. Hatîb el-Bağdâdî

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: